background

0606

Скрипка Т. Перша жінка-академік, перша жінка-націоналістка, модниця і феміністка, у свій час видатніша за доньку / Тетяна Скипка // Паросток. – 2024. – № 2. – С. 56-58.

Жінка, яка народила Лесю Українку, не могла бути звичайною, посередньою, пересічною. Ольга Петрівна Косач, відома під псевдонімом «Олена Пчілка», сестра Михайла Драгоманова, відповідно до шкільної програми згадується передовсім як мама Лариси Косач, себто Лесі Українки. Прикро, бо ця жінка варта особливої уваги. Нині її позиціонували б інфлюенсеркою, адже Олена Пчілка була новаторкою в низці царин, натхненницею національно-патріотичних ідей, борчинею проти ворожого російського. Її волі, силі духу можна лише позаздрити. Вона варта того, щоби бути прикладом для наступних поколінь.

Жінка-«піонерка», перша українка, яка «відправила» чоловіка в декретну відпустку, перша збирачка і знавчиня українського орнаменту, перша, котра ввела в моду українське національне вбрання, модернізаторка й реформаторка української мови, перша жінка-борчиня за українську мову, одна з фундаторок першого феміністичного альманаху «Перший вінок», перша жінка-академік – про кожну з цих іпостасей Олени Пчілки читайте в рекомендованій статті.