background

Никишова Е. Тепло твое, Земля / Е. Никишова // Колосок. – 2014. – № 5.– С. 36-45.

Одним з найяскравіших доказів постійного розвитку земної кори є вулкани. Вони і сьогодні досить поширені на Землі, а в минулому відіграли провідну роль у формуванні зовнішніх оболонок планети.

Термін "вулканізм" походить від назви одного з Лопарських островів, що знаходяться біля берегів Італії, – Вулкане. Вважалося, що саме тут знаходиться вхід у пекло і кузнюВулкана – легендарного бога вогню і ковальської справи у древніх римлян.

Вулканічні явища – одні з найбільш руйнівних і катастрофічних у природі. Зрозуміти принцип їх дії можна на такому прикладі: якщо відкрити пляшку з газованою водою, перед цим її дуже сильно потрусивши, рідина з неї вискочить миттєво. Майже так відбувається і виверження вулкану. Днище вулканічної «пляшки з газованою водою» знаходиться на глибині до декількох сотень кілометрів. Температура там може коливатися від 600 до 1200 градусів, і деякі з гірських порід плавляться як масло на сковорідці, прагнучи вирватися вгору, на поверхню Землі.

Про найбільші вулкани світу, як вони впливають на клімат, як використовується геотермальна енергія, чи можна передбачити виверження вулканів, ви дізнаєтеся, прочитавши цю статтю.