background

Пісулінська І. Злодюжки / І. Пісулінська // Колосок. – 2013. – № 8. – С. 34-41.

Ми всі користуємось геніальними винаходами, які створили талановиті люди, і різноманітними пристосуваннями, які легко можна придбати у магазині. Виявляється, серед тварин теж є доволі «творчі» істоти, які вміють використовувати чужі винаходи та пристосування. Щоправда, у тварин немає магазинів, а тому чужі ідеї вони викрадають або нахабно відбирають. Хоча іноді можуть і домовлятися!

Співжиття двох різних організмів із користю для кожного з них називають мутуалізмом. Як же вдається співпрацювати тваринам?

Наприклад, у покрові коралових поліпів живуть мікроскопічні водорості, які перебувають під захистом поліпів і «платять» їм за це органічними речовинами, що утворюються у процесі фотосинтезу. Ще тісніше, в один механізм лишайника, сплелися гриби та водорості (або ціанобактерії). Гриби, як і поліпи, використовують «друзів»-фотосинтетиків для того, щоб вирішити одне з найгостріших завдань буття – наїстися, скориставшися здатністю останніх утворювати на світлі органічні речовини із неорганічних.

Про такі цікаві процеси та про те, як вчені намагаються розв’язати загадки фотосинтезу з метою забезпечення людства продуктами харчування, розповідає ця стаття.