background

Довгань Г. І створила людина твердь земну… / Г. Довгань // Географія для допитливих. – 2013. – № 4. – С. 28-32.

Будівництво штучних островів у світі має тривалу історію. Ще в період неоліту в Шотландії та Ірландії місцеві жителі на мілководді озер і річок насипали невеликі острови – кранноги, на яких споруджували житло. Будинок, оточений водою був надійно захищений від набігів диких тварин та недружніх сусідів.

А стародавні ацтеки в Iтис. до н. е. споруджували на річках і озерах чінампи, де вирощували всі доступні їм культури. Для цього на мілководді вбивали палі, обплітали їх гіллям на кшталт тину, а усередину такого «кошика» засипали грунт. Подібний острів-город не потребував поливу, а водяні рослини водойми слугували чудовим органічним добривом.

Зовсім іншу мету переслідували японці, спорудивши в 1634 р. значний за розмірами штучний острів Деджіма. Він мав форму віяла і був морським портом для голландських торговельних суден. Таким чином, японці не допускали невідомо кого на священну японську землю і в той же час продовжували розвивати торговельні відносини зі світом.

З тих пір у світі побудовано вже кілька сотень островів для найрізноманітніших цілей – розміщення морських портів, аеропортів, для проведення Олімпійських ігор, житлової забудови, розроблення корисних копалин, для відпочинку тощо. Стаття розповість вам про світових лідерів – країни з найбагатшим досвідом зі створення штучних островів, їх рукотворні шедеври.