background

Біда Д. Чому змінюється клімат землі? Ч. 1 / Д. Біда // Колосок. – 2013. – № 4. – С. 36-42.

Наша планета безперервно отримує енергію від Сонця. Вітри і морські течії , випаровування та конденсація води, ріст і розвиток рослин, тварин та людей – все це відбувається завдяки сонячній енергії.

Впродовж багатьох років потік сонячної енергії на Землю практично не змінювався. Якби Сонце гралося з нами в ігри «тепло-холодно», то Земля могла б вкритися кригою або перетворитися на випалену пустелю. Сонячне випромінювання для нас життєво важливе, тому його характеризують особливою величиною, яку називають сонячною сталою. Сонячна стала не зовсім постійна, вона змінюється. Перший фактор, який впливає на її величину – відстань від Землі до Сонця. Другий чинник – активність Сонця, яка визначається кількістю плям на поверхні нашого світила та їхньою сумарною площею. Зміна відстані до Сонця та сонячна активність регулярно впливають на енергію, яка потрапляє на Землю.

Розрахунки учених показують, що зміна сонячної постійної на 1% призведе до зміни температури Землі на 1-2*С. Вам здається, що це дрібниця? А от і ні! Такі зміни відчутно впливають на клімат.

Але де саме на Землі температура зросте на 1-2*С? На полюсі чи екваторі? І коли? Влітку чи взимку? Що таке парниковий ефект? Яку роль у цьому відіграє водяна пара? Чому на Землі змінюється клімат?

Тож, прочитайте статтю і ви отримаєте відповіді на ці запитання, а також дізнаєтесь багато корисного та цікавого про атмосферу та сонячну активність!