Презентація валяного рушника єдності в Черкасах

Рушник єдності, виготовлений студентами й викладачами Фахового коледжу культури і мистецтв м. Калуша, презентували в Черкаській обласній бібліотеці для дітей у межах Всеукраїнської естафети «Нас єднає рушник-рекордсмен». Цей витвір особливий із багатьох причин, та насамперед тому, що встановив рекорд України як найдовший рушник, виготовлений технікою «фелтинг» (валяння вовною) з використанням орнаментальної символіки різних етнографічних груп України. І має на підтвердження офіційне свідоцтво від Національного реєстру рекордів України.

Для створення композиції рушника були використані орнаменти, властиві різним етнографічним групам України. За основу були взяті орнаменти зі збірок «Наше Життя» Союзу Українок Америки (1956 р.) та «Українське народне декоративне мистецтво. Декоративні тканини» (1956 р.). Водночас, орнаменти рушника стилізовані. У 22 орнаментальних ритмах авторка ідеї Іванна Свирид та головна майстриня проєкту Юлія Оленкевич вбачають характерні символи всієї України. Також рослинні та геометричні ритми адаптовані до техніки фелтингу не тільки з орнаментики вишивки, але й ручної набивки. Довжина рушника становить 11 м 79 см, ширина – 1 м 2 см.

Та об’єднавче значення цього мистецького виробу не обмежується його орнаментами. Рушник вирушив у справжню мандрівку Україною й уже встиг показати себе в кількох обласних центрах. Спершу його експонували в Івано-Франківській обласній бібліотеці для дітей. Наступним пунктом призначення стала Національна бібліотека України для дітей у м. Києві. Далі естафету приймали в Запоріжжі, Полтаві, Дніпрі, Кропивницькому. І ось тепер рушник єдності дістався Черкас.

У розгорнутому вигляді рушник представили працівниці нашої бібліотеки. Професійний коментар до візерунків виробу та щодо самої техніки, у якому він виготовлений, надала голова Черкаського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужена майстриня народної творчості України Ольга Михайлівна Мартинова. Вона також підкреслила значення таких об’єднавчих мистецьких об’єктів у складний час, який переживають нині всі українці.

Захід прикрасив вокальний ансамбль «#PERLYNA&freedom» Черкаської дитячої школи мистецтв. Юні співаки виконали дві патріотичні яскраві пісні, задаючи на початку свята бадьорий енергійний настрій і завершуючи подію ліричною глибокою композицією.

Запрошуємо всіх охочих оцінити унікальність і масштаби рушника-рекордсмена. Упродовж місяця цей витвір мистецтва експонуватиметься у відділі масової роботи та естетичного виховання Черкаської обласної бібліотеки для дітей. Відтак рушник продовжить свою подорож містами України.

 

image001.jpg image002.jpg image003.jpg image004.jpg