Сучасний черкаський книголюб-підліток захоплюється історіями Марини Павленко, Джоан Роулінг та Ірен Роздобудько, а ще мріє поспілкуватися з Лесею Ворониною й Ліною Костенко та побачити Львів. Саме такий висновок можна зробити, переглянувши анкети цьогорічних учасників Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія – 2014» («Найкращий читач України – 2014»). Переконатися в розмаїтті читацьких вподобань учнів 6 – 8 класів, особисто познайомитися з найбільш завзятими й ерудованими юними книголюбами області, перевірити їхні літературні знання, логіку та інтуїцію мали нагоду працівники бібліотеки, які 27 березня провели обласний етап змагання.

      Приз за перемогу оригінальний – подорож до Львова на Міжнародний фестиваль дитячого читання «Книгоманія» (проходить 15 – 18 травня). Тож не дивно, що боротьба за перемогу серед 19 конкурсантів-переможців попереднього етапу із Золотоніського, Смілянського, Тальнівського, Христинівського, Чорнобаївського, Шполянського районів та міста Черкаси була запеклою. До самісінького кінця головною інтригою лишалося питання: хто ж він, найкращий читач 2014 року?..

      Яскраве інтелектуальне дійство проводиться в бібліотеці не вперше – зусиллями громадської організації «Форум видавців» (ініціатор) та Національної бібліотеки України для дітей конкурс проходить по всій Україні щорічно з 2005 року і передбачає окремі етапи в шкільних та сільських бібліотеках, районних і міських дитячих бібліотеках, обласних бібліотеках для дітей. Зусилля конкурсантів на кожному етапі оцінює компетентне журі. Цього року до складу журі 3 етапу конкурсу на Черкащині увійшли: заступник директора з наукової роботи Черкаської обласної бібліотеки для дітей В.С. Бондаренко; член НСПУ, поет, перекладач, керівник літературно-творчого гуртка «Пегасик» Н.В. Горішна; головний спеціаліст управління культури Черкаської ОДА О.М. Шаповал; бібліотекар-методист Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників Т.А. Рябіщук.

      На учасників 3 етапу змагання чекало чимало випробувань. Насамперед, вони мали представити на розгляд журі свій читацький щоденник, у якому описували враження від прочитаних книг, вчилися давати оцінку діям персонажів і формулювати власну думку щодо прочитаного. Також хлопці й дівчата виконували усні й письмові тести на знання української та світової літератури за шкільною програмою та поза нею.

      У півфіналі книголюбів випробовували за допомогою логічно-літературних ребусів та краєзнавчих питань. Останнє, та від того не менш відповідальне завдання – тепер уже для 9 фіналістів – презентувати за 2 хвилини улюблену книгу. Тут уже недостатньо просто прочитати твір чи критику на нього. Учасники мали виявити себе в публічному виступі, переконати присутніх, що саме їхня літературна улюблениця гідна вважатися найцікавішою.

     Зняти напругу під час підрахунку балів учасникам конкурсу допомогла екскурсія до музею «Кобзаря» Т.Г. Шевченка, а також розважальні ігри, гумористичні загадки для конкурсантів та їхніх уболівальників та перегляд буктрейлеру найромантичнішої книги ХХ століття «Пурпурові вітрила» О. Гріна.

      Нарешті, переможців визначено! Цього року в мандрівку до Львова вирушать учні 6 та 8 класів з м. Черкас Нікіта Лавренюк та Віталій Кононенко, а також учениця 7 класу із с. Старий Коврай Чорнобаївського району Надія Донець.

      Свято минуло і за його результатами маємо кілька цікавих спостережень. Отже, найбільш популярними літературними жанрами у цьогорічних конкурсантів є пригоди, детективи, фентезі й кумедні історії про однолітків. Улюбленими діти називають твори В. Нестайка, М. Павленко, В. Коваленко, Б. Жолдака, Е. Андієвської, О. Дерманського, С. Гридіна та багатьох інших сучасних письменників. Водночас позицій не здають визнані світом класики дитячої й молодіжної літератури – М. Твен, П. Треверс, Ч. Діккенс, Ж. Верн, К. Льюїс, Р. Стівенсон. Приємно знаходити серед улюблених письменників сучасних школярів й імена українських класиків – Т. Шевченка, І. Франка, М. Гоголя, І. Нечуя-Левицького, Г. Тютюнника. Вибираючи книгу, діти звертаються за порадою до друзів, батьків, вчителів і, звісно ж, бібліотекарів. Та головний оптимістичний підсумок конкурсу простий: діти все ще люблять читати і щиро пишаються титулом «Найкращий читач України». А значить, в авторів дійсно якісної, доброї літератури є шанс достукатися до багатьох дитячих сердець.

 

10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg