background

У 1843 р. світ побачив цікаве й таємниче оповідання американського письменника Едгара По «Золотий жук». Цей твір одразу приніс широке визнання своєму автору.

Едгар По віддавав перевагу написанню невеликих за розмірами творів – новел і оповідань, адже вважав, що вони мають більший вплив на читача. Сам же письменник – надзвичайно яскрава постать у світовій літературі, його вважають батьком детективного жанру. Едгар По був людиною глибокої ерудиції, любив створювати власні шифри, шукав розгадки до інших, придумував незвичайні гіпотези та припущення, які лягали в основу його творів.

Для більшості людей у 19 ст. криптографія (шифроване письмо) була чимось таємничим, і вважалося, що ті, хто міг зламати або розшифрувати певний код, наділені надприродними здібностями. Усвідомлюючи зацікавлення суспільства цією темою, Едгар По написав оповідання «Золотий жук», в якому описав найпростіший шифр, поєднавши його з таємничими історіями, в яких важко провести межу між дійсністю та вигадкою.

…Події книги відбуваються в Південній Кароліні. Нащадок древнього аристократичного роду Вільям Легран, якого переслідували невдачі й банкрутство, втікає з Нового Орлеану й поселяється на пустельному острові поблизу атлантичного узбережжя зі своєю собакою – ньюфаундлендом і старим слугою-негром.

Одного разу, під час прогулянки, вони знайшли золотого жука, якого загорнули у шматок знайденого поблизу пергаменту. (Ці речі згодом стали ключем для знаходження скарбу). Прийшовши додому, Легран випадково виявляє на пергаменті криптограму із зображенням черепа і цифр, яка була нанесена спеціальним невидимим чорнилом, що проявилося під дією тепла. Легран сприймає цю знахідку як щасливе знамення – його не покидає думка про раптове й швидке багатство. Оскільки Легран був людиною обізнаною, добре розумівся на фізиці, хімії, непогано знав історію й навіть докладно вивчив життя капітана Кідда – пірата іспанських морів, ці знахідки не давали йому спокою. Весь час він аналізував, що саме можуть приховувати знайдені речі, проте був упевнений в одному – за усім цим стоїть скарб…

Читаючи оповідання, кожному буде цікаво спостерігати за перебігом думок головного героя. Завдяки величезній витримці, логіці мислення, порівнянням й логічним висновкам Легран врешті зміг розшифрувати піратські знаки. А винагородою за величезну працю йому став скарб пірата Кідда.