background

Різдвяно-новорічні свята – найулюбленіша пора усіх українців, а особливо дітей. З нетерпінням, надіями та сподіваннями чекають на них і малі, і дорослі. Передати їхню веселу, світлу, гамірну й магічну атмосферу, створити в читачів особливий настрій, та ще й дати інформацію для роздумів і запам’ятовування – мета всіх бібліотек для дітей у грудні – січні. І цього року книгозбірні зі своїм завданням впоралися! Бачимо це на прикладі численних заходів зимової тематики в різних районах і містах області.

Різдвяно-новорічні свята – найулюбленіша пора усіх українців, а особливо дітей. З нетерпінням, надіями та сподіваннями чекають на них і малі, і дорослі. Передати їхню веселу, світлу, гамірну й магічну атмосферу, створити в читачів особливий настрій, та ще й дати інформацію для роздумів і запам’ятовування – мета всіх бібліотек для дітей у грудні – січні. І цього року книгозбірні зі своїм завданням впоралися! Бачимо це на прикладі численних заходів зимової тематики в різних районах і містах області.

Споконвіку в Україні зимові свята супроводжували численні традиції, звичаї, ритуали, вірування. Тож чимало читалень ставку зробили саме на народознавчі заходи, присвячені тим чи іншим подіям обрядового календаря. Катеринопільська районна бібліотека для дітей навіть розробила кілька заходів спільно з місцевими знавцями етнографії. Скажімо, свято до улюбленого всіма дітьми Дня святого Миколая. Інтерес до цього дня підігрівають не лише обіцяні дарунки, а й усілякі милі легенди, що оточують ім’я святого. Так, наприклад, кажуть, що Миколай весь день перед святом працює – випікає зірочки для слухняних і чемних малюків. Ці зірочки, потрапляючи в мішок благодійника, стають схожими на свого майстра, тому печиво, яке діти знаходять під подушкою вранці, називають миколайчиками. Саме на цьому сюжеті й побудували свято для учнів 8-х класів Катеринопільського НВК № 2 «ЗОШ І – ІІІ ступенів – ДНЗ»працівники районної бібліотеки для дітей та районного краєзнавчого музею. Учасників долучили до таємничого дійства – виготовлення та оздоблення медових пряників-миколайчиків. Майстер-клас для дітей підготувала та провела працівник краєзнавчого музею Марина Гасимова. Діти із цікавістю та задоволенням оформляли власноруч приготовлене печиво. На завершення свята кожен учасник отримав подарунок-сюрприз.

Ці ж організатори ретельно підготувалися й до відзначення 13 грудня – Дня святого Андрія Первозванного, одного з дванадцяти апостолів, учнів Ісуса Христа. Для учнів 6 класу того самого НВК бібліотекарі й працівники музею створили атмосферу справжнього свята з піснями, гуляннями та народними обрядами. Усі діти палко підтримали ідею й до події прибралися у вишиванки. Та й все інше було як годиться: і ворожіння, і калита, і щедрі пригощання. Гарного та веселого настрою додав працівник районного будинку культури, озвучуючи свято. У всіх бажаючих була можливість взяти участь у різноманітних іграх та конкурсах. Ворожіння дозволили дівчатам прогорнути завісу над майбутнім. І, звісно ж, усім дітям, незалежно від статі, дуже сподобалося кусання калити. Щоб її скуштувати, треба було до неї на символічному коні прискакати. Хто вкусив і не засміявся, той і дізнався смак запашного пирога.

Гуртувати дітей і молодь навколо традиційних свят бібліотекарі й музейники Катеринополя продовжили й після настання нового року, влаштувавши справжні українські вечорниці «Василеві посиденьки». На цей раз вдячною публікою стали учні 5-х класів ЗОШ № 1. Присутні активно змагалися в конкурсі щедрівок та посівалок. Дівчата встигли й тут поворожити. І обов’язковим доповненням дійства стали веселі ігри, конкурси та забави з призами й солодощами.

Не відставали від катеринопільських колег і працівники бібліотеки-філіалу № 2 для дітей Уманської МЦБС. Вони також підготували для своїх користувачів цікавий конкурс, але тут 9 січня змагалися у знанні й виконанні різдвяних пісень «Колядка-колядка для мами, і татка, і для всього роду – на добро і згоду». Учасниками стали вихованці Уманського ДНЗ № 30 «Вишенька».

Розпочалося свято вітальним словом бібліотекаря, розповіддю про християнську історію свята в Україні та традиції відзначення Різдва в інших країнах Європи. Бібліотекарі підготували також ілюстровану книжкову виставку «Святами дзвенить українська хата». На ній представлені книги про всі свята новорічно-різдвяного циклу та їхнє значення для різних держав світу.

Малюки брали в конкурсі найактивнішу участь: дарували всім присутнім щедрівки, колядки, декламували вірші. І, як годиться, за гарні побажання господарям отримували солодощі. На закінчення свята діти мали можливість переглянути лялькову виставу «Різдвяний передзвін», яку їм представили працівники бібліотеки.

У Смілянській центральній міській бібліотеці для дітей також потішили найменших читачів усілякими майстер-класами й змаганнями з призами. Й отримали теплий і приємний відгук – користувачі теж дещо підготували для працівників книгозбірні. Зокрема, у День святого Миколая до закладу з вітальною програмою прийшли учні 1-А та 2-А класів ЗОШ № 11 разом зі своїми класними керівниками та шкільним бібліотекарем. Діти величали Миколая-Угодника, звертаючись до нього у віршах та піснях, взяли активну участь в ігровій програмі. Під час інсценізацій проявили свої акторські здібності, підготували веселий танок, дізналися багато цікавого про життя шанованого святого з відео та розповідей бібліотекаря. Маленькі гості зрозуміли: якщо кожен з нас щодня творитиме хоча б одну добру справу – любові на землі стане набагато більше! Приємним сюрпризом для всіх учасників заходу стали солодкі подарунки від Миколая.

Усі свята зимового обрядового календаря так чи інакше знайшли відображення в роботі Черкаської центральної міської бібліотеки для дітей. Так, основним стало відзначення Нового року й Різдва. Розважально-пізнавальна програма для дітей різного віку тут так і називалася: «Новорічно-різдвяна круговерть». 5 січня в бібліотеці відбувся родинний конкурс «Колядуємо і щедруємо, щастя й радість один одному даруємо!», активну участь в якому взяли малюки з багатодітних і малозабезпечених родин, сім’ї вимушених переселенців, вихованці з дитячого будинку сімейного типу. Діти й дорослі брали активну участь у різдвяних віншуваннях: дарували присутнім колядки, щедрівки, різдвяні піснеспіви та побажання. Бібліотекарі приготували для вдячної аудиторії народознавчу мандрівку «Дивосвіт різдвяних свят», де були біблійні оповіді про народження Христа, зірку – традиційний атрибут колядників, ритуали й основні страви святвечора в Україні та в Європі, літературні читання різдвяних історій.

Ігрова частина дійства проходила у вигляді цікавих інтелектуально-розважальних заходів: пошукового квесту «Знайди символ 2018 року», жартівливої вікторини «Чарівний чобіток», творчого майстер-класу з техніки плетіння з ниток «Диво-песик», креативної фотосесії «Селфі-дог», гри «Лабіринт зимових слів», мульт-мандрів «Різдвяні канікули у Простоквашиному». Найменші читайлики (вихованці ДНЗ № 22, № 77 та учні 4-х класів ЗОШ № 4) стали учасниками новорічно-різдвяного етнокалейдоскопу «Зима у білім кожушку несе святки у мішку».

Знайшли своє відображення в бібліотеці й традиції відзначення головного християнського свята в середовищі національних меншин. Зокрема, вшанувати Різдво до читального залу бібліотеки прийшли члени німецької громади «Відерштраль». Напередодні події бібліотекарі намагалися створити новорічний настрій для всіх своїх користувачів. Кипіла робота у творчій майстерні: всі бажаючі працювали над створенням вертепу, іграшок, новорічних листівок для різдвяної композиції «Хай рік Новий, Різдво Христове Вам подарують дні казкові».

На початку свята до присутніх з вітальним словом звернулася керівник німецької громади, після чого прозвучала зворушлива молитва «Отче наш». Відтак на всіх чекала розважальна програма. З різдвяною виставою "Zu Weihnachten" (До Різдва) виступив театр ляльок «Касперле», жартівливі пісні ансамблю «Едельвейс» розвеселили всіх, як і гумористична сценка «В кав'ярні». Святковий стіл був прикрашений різдвяним віночком та символічними 4-ма запаленими свічками, а також традиційними різдвяними стравами: пирогом «Штоллен», медовими пряниками лебкухен з корицею і гвоздикою, шоколадним печивом у вигляді ялинки, зірок, янголят. На свято завітав і німецький Дід Мороз – Дід Вайнахтсманн, який обдарував всіх присутніх. Наприкінці свята учасники заспівали колядку «Нова радість стала» та «Тиха ніч, свята ніч».

Логічним завершенням циклу новорічно-різдвяних свят стало відзначення 19 січня Хрещення Господнього, або, як його ще називають, Йордана (Ордана), Водохреща. Для того, щоб діти знали та поважали історію, родинні традиції та вірування, пов'язані із цим світлим, радісним днем бібліотекарі закладу провели християнську годину «Від Різдва, свята гожого, до Водохреща Божого». Юні читайлики, учні 2-А класу ЗОШ № 5 та користувачі Інтернет-центру, дізналися багато нового і корисного. Цікаво пройшла вікторина «Як я знаю зимові свята?». Для широкого кола читачів у бібліотеці також була організована календарна виставка «Намисто зимових свят».