Яких тільки заходів не провели в книгозбірнях Черкащини для дітей з нагоди Міжнародного дня рідної мови! Численні відвідувачі різного віку змагалися в конкурсах, філологічних турнірах і брейн-рингах, демонстрували творчі здібності на пишних святах і поетичних читаннях, дослухалися до цікавинок на мовознавчих уроках, засипали питаннями гостей на творчих зустрічах, обирали собі видання під час оглядів книжкових виставок і т. д. Це й не дивно: працюючи з книгами, ставитимешся до слів і текстів особливо трепетно. Тому й до свята рідної мови волієш підготуватися якнайкраще.
Яких тільки заходів не провели в книгозбірнях Черкащини для дітей з нагоди Міжнародного дня рідної мови! Численні відвідувачі різного віку змагалися в конкурсах, філологічних турнірах і брейн-рингах, демонстрували творчі здібності на пишних святах і поетичних читаннях, дослухалися до цікавинок на мовознавчих уроках, засипали питаннями гостей на творчих зустрічах, обирали собі видання під час оглядів книжкових виставок і т. д. Це й не дивно: працюючи з книгами, ставитимешся до слів і текстів особливо трепетно. Тому й до свята рідної мови волієш підготуватися якнайкраще.
Ось у Шполянській районній бібліотеці для дітей, скажімо, організували конкурс «В Україні проживаєш, а чи мову її знаєш?». Участь у ньому брали учні 3-х класів Шполянської ЗОШ № 1. Підготуватися до боротьби малюкам допомогли бібліотекарі, розповівши дещо про історію свята. Потім користувачі, об’єднавшись у дві команди, розгадували кросворди, загадки, складали з частин українські прислів’я та приказки, демонстрували вміння користуватися словникамитощо. Усі завдання конкурсу мали художньо-ігрову форму, що допомогло учням включитися в атмосферу справжніх змагань. Суворе журі уважно та об’єктивно розглянуло виконані завдання та відзначило добрі знання дітьми рідної мови. Команди «Мовограйлик» 3-А класу і «Словограйлик» 3-Б класу були нагороджені почесними грамотами.
У Монастирищенській районній бібліотеці для дітей протягом 20 – 24 лютого провели цілий Тиждень рідної мови під гаслом: «Наша мова світанкова в серці кожного жива». Тут також пропонували читачам перевірити власні знання й позмагатися в ерудиції й креативності. Так, для учнів 8-Б класу Монастирищенського НВК «Ліцей – ЗОШ І – ІІІ ступенів "Ерудит"» був проведений мовознавчий турнір «Як парость виноградної лози плекайте рідну мову».
Пропонувалося тут і просто помилуватися красою красного слова та збагатити свій інтелектуальний багаж. Учням 5-Б класу цього ж навчального закладу представили мовний репортаж «Влучне слово – гострий розум». А для молодших читачів, учнів 3-А класу, було влаштоване свято рідної мови «Ти могутня, рідна мово».
Дух суперництва мали змогу відчути й читачі Катеринопільської районної бібліотеки для дітей. Для цього бібліотечні працівники завітали до Катеринопільської школи № 2, де для наймолодших користувачів-учнів 2-х класів було проведено філологічні брейн-ринги «Мова рідна, слово рідне». На учнів 3класу ЗОШ№ 1 чекав уже мовознавчий урок «І багата, і чудова найрідніша моя мова». А завершило цикл заходів свято «Мова барвиста, мова багата, рідна і тепла, як батьківська хата», підготовлене для учнів 7 класу ЗОШ № 1. Бібліотекарі ознайомили дітей з історією походження рідної мови, цікавими фактами мовного дивосвіту. Під час ігротеки, брейн-рингу, мовознавчої вікторини, уроку розумники й розумниці поглибили свої знання й виявили неабияку кмітливість і допитливість.
Відділ обслуговування дошкільників та учнів 1 – 4 класів Корсунь-Шевченківської районної бібліотеки потішив своїх відвідувачів годиною рідної мови «О, мово моя, душа голосна України». Учасників заходу, учнів 3-В класу Корсунь-Шевченківської ЗОШ № 1, зацікавила розповідь бібліотекаря про шлях розвитку рідної мови, з його тернами, заборонами, зневірою та утисками. Діти дізналися про особливості й традиції цього свята, взяли активну участь у вікторині «Мова барвиста, мова багата, рідна і тепла, як батьківська хата». Тема рідної мови прозвучала і у віршах, що їх декламували учні. Учасники заходу пригадали загадки, прислів’я й приказки про мову, знання, книги. Насамкінець школярі переглянули книжкову виставку «Рідна мова, кольорова», ознайомившись таким чином із книгами, що розкривають красу, милозвучність, різнобарв’я, глибину рідного слова.
Лінгвістичним вихованням користувачів займалися також у Жашківській районній бібліотеці для дітей. Працівники закладу оформили книжкову виставку «О слово рідне, України слава» та провели мовознавчу годину «Лунай, величне наше слово». Присутні учні 6-Б, 7-Б класів Жашківської ЗОШ № 1 уважно слухали дібрану для них інформацію. «Родзинкою» заходу стало запрошення на нього поетеси, голови літературного об’єднання «Гірський Тікич» Ольги Чорної. Гостя ознайомила слухачів зі своїми віршами, відповіла на запитання дітей та подарувала бібліотеці книги літераторів Черкащини.
Творчій зустрічі знайшлося місце й в арсеналі Черкаської центральної міської бібліотеки для дітей. Загалом, у цій читальні в межах програми «Виховуємо разом» пройшов цикл заходів «І там, де звучить рідна мова, живе український народ». З 22 по 28 лютого учням 5 – 7 класів ЗОШ № 15 у закладі представили відеопортрети «Великий Байкар», «Не вмре поет у пам’яті народній», присвячені 190-річчю від дня народження Леоніда Глібова. Учням 3 – 4 класів ЗОШ № 21 було презентовано літературну мозаїку «Безсмертна донька мудрого народу (Леся Українка)». Про сучасного дитячого письменника, поета, перекладача, видавця Івана Андрусяка під час літературного знайомства дізналися учні 4-Б класу ЗОШ № 21.
А що стосується творчих зустрічей, то учні 4 класу Черкаської гімназії № 9, завдяки бібліотеці, поспілкувалися із сучасною черкаською казкаркою та поетесою Анною Григорович. Під час заходу на Анну Григорович чекало багато сюрпризів: відгуки дітей, малюнки, пропозиції щодо продовження сюжету казок. Читачі активно зверталися до письменниці, слухали уривки з її нових творів, брали участь в автограф- та фотосесіях.
Не дивно, що мова, красу якої порівнюють зі співом солов’я, надзвичайно вдало звучить у поезії, відтіняючи почуття автора й хвилюючи серце читача. На собі магічну дію українськомовних віршів відчули учні 2-А класу Драбівського НВК «Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів ім. С.В. Васильченка – гімназія», для яких у Драбівській районній бібліотеці для дітей провели поетичну акварель «Барвінкове розмаїття – мови рідної суцвіття». Дітям запропонували продекламувати вірші про красу та велич рідного слова, а ще позмагатися, хто краще розкаже скоромовку, пригадати прислів’я та приказки про мову, взяти участь у вікторині «Мова моя калинова».
Зрештою, Смілянська центральна міська бібліотека для дітей організувала для учнів 4-А класу Смілянської СПШ № 5 мовні забавлянки «І зачаровує серця пісенна рідна мова». Діти підготували багато яскравих номерів: музичних, поетичних, хореографічних – та взяли участь у конкурсно-розважальній програмі, чим довели всім присутнім свої гарні знання з теми. Наприкінці зустрічі четвертокласники за свої вдалі виступи отримали смачний коровай від батьків, запрошених на свято до бібліотеки.