background

Відповідь на ці питання шукали школярі Черкащини на численних заходах у бібліотеках області для дітей з нагоди Дня українського козацтва. Часом цей пошук був веселий і грайливий, часом – вдумливий і розважливий, часом – щемкий і гострий. Але про все по порядку…

Відповідь на ці питання шукали школярі Черкащини на численних заходах у бібліотеках області для дітей з нагоди Дня українського козацтва. Часом цей пошук був веселий і грайливий, часом – вдумливий і розважливий, часом – щемкий і гострий. Але про все по порядку…

14 жовтня обрали Днем захисника України невипадково: на нього припадає ще й День українського козацтва та свято Покрови Пресвятої Богородиці. Це дуже важливі для нашого народу дні, адже козацтво відіграло надзвичайну роль у становленні української держави. Його історичне значення важко переоцінити. Сучасники-земляки ставилися до козаків із повагою й любов'ю, сприймали їх як символ мужності, честі, людської й національної гідності. Перекази про звитяжні вчинки запорожців передаються з покоління в покоління. Епоха козацтва створила багатогранну, глибоку духовність, що стала гордістю й окрасою української історії та культури. Тож у середині жовтня годиться проводити просвітницькі, літературно-мистецькі, ігрові заходи з національно-патріотичного виховання. Як-отбібліомайданчик «Україна – мати. Вмій її захищати», проведений у бібліотеці-філії № 1 для дітей Уманської МЦБС. На святі школярі не лише взяли участь у різного роду змаганнях на майданчику біля бібліотеки, а й здійснили короткий історичний екскурс у добу козаччини, активно відповідали на запитання вікторин та загадки, знайомилися із цікавими книжковими виставками.

Або цикл патріотичних заходів у Черкаській ЦМДБ. До потрійного свята тут провели: літературний екскурс «Шляхами козацької слави» за книгами В. Малика «Таємний посол» та трилогією В. Рутківського «Джури» для учнів 6 – 8 класів ЗОШ №№ 5, 15, 21; козацькі розваги «Де козак, там і слава» для учнів 4-В класу ЗОШ № 4; День героя «Сьогодні вся країна славить своїх синів» за участю учасника АТО, волонтера, полковника спецназу Магеррамова В.Ф. та учнів ЗОШ №№ 4, 5, 21, ФІМЛІ; виставку-вшанування «А серце завжди пам'ятатиме вас...», доступну всім відвідувачам бібліотеки.

Бібліотека-філія № 2 для дітей Черкаської МЦБС 11 та 13 жовтня зустріли своїх читачів – учнів 10-А класу СПШ № 27 та учнів 5-9 класів Черкаської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату – уроком мужності «День захисника України». Читачі мали можливість послухати розповідь бібліотекарів і переглянути тематичні відеокліпи «Солдат України» та «Герої повертаються додому», підготовлені працівниками закладу.

Кількома заходами відгукнулася на подію Катеринопільська РДБ. Зокрема, в середині жовтня в ній відбулося свято-вшанування українського козацтва «Козацькому роду нема переводу» для учнів 4 класів ЗОШ № 2. Разом із бібліотечними працівниками діти здійснили віртуальну мандрівку козацькими стежками; намагалися довести в конкурсах та іграх свою кмітливість, розум і винахідливість; згадали й проспівали відомі козацькі пісні; правильно відповідали на запитання вікторини; брали участь у конкурсі «Розумні козаки»; продемонстрували свої художні здібності, уміння правильно одягати козацьке вбрання тощо.

А на учнів 7-х класів цієї-таки школи в районному краєзнавчому музеї чекала історична подорож «Козацька слава не померкне», яку працівники закладу провели для них спільно з бібліотекарями. Останні зробили короткий огляд подій козацької доби, згадали славетних отаманів та гетьманів Запорізької Січі. Діти стали активними учасниками козацької вікторини, освіжили в пам’яті прислів’я та приказки козацької тематики, ознайомилися з кодексом честі, який існував в козацьких сім’ях. Завершився захід театралізованим дійством «Велич козацького краю», підготовленим для присутніх учнями Катеринопільського ліцею.

У Корсунь-Шевченківській РДБ напередодні Дня українського козацтва для учнів 3-Б класу ЗОШ № 1 провели розминку для розумників «Козацькі витівки». На команди «Справжніх козаків» і «Воїнів України» та їхніх відданих уболівальників чекали не лише цікаві та пізнавальні подорожі сторінками історії та мистецькими пам’ятками «вільних людей», а й конкурси та вікторини. Проявити свою кмітливість і спритність сучасні козачата змогли розгадуючи прислів’я «Козак без коня – що воїн без пістоля»; згадуючи книги, пісні, вірші, картини, пам’ятники, фільми та мультфільми, дійовими особами яких є козаки; танцюючи гопака; чистячи картоплю й складаючи з аркуша паперу свою «чайку». Таким чином, розминка для розумників виявила не лише найкращого мореплавця, кулінара, танцюриста та ерудита, а й довела, що юні корсунчани є нащадками славного козацького роду і в їхніх жилах тече кров сміливих, відважних лицарів.

Мету поговорити з дітьми про тих, хто віддає життя, здоров’я заради припинення бійні на сході країни переслідував урок мужності «З Україною в серці», який відбувся в цій самій бібліотеці 13 жовтня. Присутні на заході учні 7 та 9 класів гімназії мали можливість ознайомитися з експонатами пересувної виставки з фондів Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника «Герої для нас як приклад», де були розміщені матеріали про наших земляків, мужніх солдатів, захисників Вітчизни, які не пошкодували життя заради незалежності та єдності своєї країни. Хвилиною мовчання присутні вшанували корсунчан Коломійця Віталія, Сокуренка Романа, Білоушенка Сергія, Дубровика Євгена та всіх загиблих у зоні АТО. На завершення уроку учні мали змогу висловити свою думку, продовжуючи речення: «Бути мужнім означає…», «Бути патріотом в щоденному житті означає для мене…».

Нарешті, у Шполянській РДБ 13 жовтня організували розважальне свято для школярів «Козацькі забави». В ігровій формі, з вікторинами та конкурсами, розділившись на дві команди, учні 6-Б класу Шполянського НВК «ЗОШ І – ІІІ ступенів № 2-ліцей» активно спілкувалися, вивчали нове з історії козацтва. Хлопці з усіх сил намагалися показати себе мужніми, надійними, сміливими, щиросердними й шляхетними. Дівчата вітали юнаків зі святом та дарували їм чарівні посмішки. Усі козачата демонстрували сильний характер, ерудицію та найкращі фізичні якості, виявили спритність, дотепність, уважність, витривалість, гідні наших предків – запорозьких козаків.