14 грудня громадськість Черкас традиційно відзначає річницю звільнення обласного центру від фашистської окупації. Уже понад 70 років відділяють нас від того страшного часу, коли, за спогадами учасників, бої точилися «за кожну вулицю, кожен квартал, кожен метр» рідного міста. Пам’яті відважних бійців-визволителів і, загалом, тій жахливій війні були присвячені заходи, що проходили в бібліотеці протягом кількох грудневих тижнів.

     Так, для учнів 3-Б класу СПШ І – ІІІ ступенів № 17 відділ обслуговування дітей дошкільного віку та учнів 1 – 4 класів 12 грудня провів годину пам’яті «Перемога в назвах вулиць». Як зрозуміло з найменування, на заході йшлося про тих бійців різних звань і життєвих доль, чиї діяння в дні битви за Черкаси закарбовані в міській топоніміці. Така інформація надзвичайно важлива, адже сьогодні не всі жителі міста в змозі пояснити, чому деякі вулиці носять саме такі імена, забуваючи, що за кожним іменем стоїть надзвичайний вчинок, а часто й смерть героя.

     Тож діти дізналися про подвиги Миколи Жужоми, Івана Онопрієнка, Костянтина Коротєєва, Михайла Путейка, Дмитра Тараскова та багатьох інших. Йшлося про запеклі бої в районі залізничного вокзалу, нинішньої обласної лікарні, цукрово-рафінадного заводу, тютюнової фабрики. Згадали про значення для історії та сучасності Пагорба Слави. Поза сумнівами, із заходу читачі вийшли із чітким усвідомленням того, що таку пам’ять про себе герої-бійці заслужили не випадково. Тепер у дітлахів є ще один привід пишатися своєю вулицею та своїм містом.

002.JPG 003.JPG 004.JPG 005.JPG

     Дещо відмінною була атмосфера іншого заходу – години пам’яті «Біля святого вічного вогню вклонімось визволителям доземно», – який для учнів 6-Г та 5-Б класів СПШ І – ІІІ ступенів № 17 провели працівники відділу обслуговування учнів 5 – 9 класів. Від початку заходу присутні мали можливість «зануритися» в ту епоху, відчути подив, передчуття біди й напругу літніх місяців 1941 року, коли фронт лише наближався до Черкас; дізнатися, як організовували свій побут і щоденну працю жителі, ще коли тут був тил; як обороняли рідну землю, коли гітлерівські війська вперше підійшли до меж міста.

     Не минула бібліотекар увагою й часи окупації, позначені жахливими звірствами, – той кривавий період знайшов своє вираження у вигляді статистики жертв, закатованих у концтаборах, спалених каральними загонами, вивезених на роботу в Німеччину. Та найбільш детально були описані події звільнення Черкащини та Черкас. Зокрема, першого, другого й третього штурмів окупованого міста, спільних дій радянських військ та діячів підпільного руху опору, героїчні вчинки окремих вояків. Для кращого розуміння подробиць операції дітям зачитували спогади учасників та очевидців та демонстрували кадри з тематичної документальної стрічки.

006.JPG 007.JPG 008.JPG 009.JPG