Не злічити сліз, пролитих жінками й чоловіками за загиблими синами, братами й сестрами, батьками, нареченими й товаришами. Не зрозуміти всього жаху тієї війни, відділеної від сучасності 69-ма роками. Не знайти родини (принаймні, на території України), яка б не зазнала втрат і страждань через нацистську окупацію та бої з ворогами. Мабуть, справжня цінність миру пізнається тільки за гіркими уроками війни. І наше завдання – зберегти для прийдешніх пам’ять не лише про подвиги дідів і прадідів, а й про муки мільйонів невинних людей, закатованих через ідеологію та фанатизм кількох націй. У пам’ять про перемогу в страшній війні в бібліотеці пройшло одразу кілька тематичних заходів для читачів різного віку.

     Звіряче обличчя націонал-соціалістичного режиму фашистської Німеччини, що вводив «новий порядок» на землях СРСР, за кінострічками, хроніками, листами та спогадами очевидців відкрили учням 6-В та 9-Б класів СПШ І – ІІІ ступенів № 17 на вечорі-спомині «У пам’яті немає минулого» працівники відділу масової роботи та естетичного виховання. Неможливі для розуміння досліди й убивства євреїв, циган, слов’ян та представників інших народностей у концентраційних таборах, рабське становище тисяч остарбайтерів, садизм карних загонів з винищенням цілих сіл (Хатинь, Буда тощо). Уявити масштаби злочину гітлерівської «арійської раси» перед людством допомагали відеоматеріали про Освенцім, кадри з кінофільму «Доля», пісня «Бухенвальдський набат», рядки з листа 15-річної самовбивці Каті Сусаніної, знищеної морально німецьким бароном-«господарем». А про самовідданість і мужність радянських бійців нагадували пісні «Священна війна», «Фронтові листи», «До побачення, хлопчики!» та інші. 

02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG

     З різних кутів зору воєнні роки описали працівники відділу обслуговування учнів 5 – 9 класів на вечорі пам’яті «Їх подвиг живе у віках, їх мужністю горді нащадки» для учнів 8-Б класу Першої міської гімназії та 6-7 класів ЗОШ І – ІІІ ступенів № 11. Політичні ігри вождів різних націй; ідеологічний проект фюрера та його прибічників, який увів в оману цілий народ; фізичні й душевні муки «простих» людей в окупованій Україні, Білорусії, Прибалтиці, у блокадному Ленінграді; важка робота жінок у медсанбатах та в рідних містах з підтримки промисловості країни й життя власних родин, а в повоєнні роки – з відбудови держави… Щоб зрозуміти й осягнути всі деталі того протистояння потрібні роки…

010.jpg 011.jpg 08.jpg 09.jpg

    Чи не найважче розповідати й слухати про таке явище воєнної історії, як боротьба за добробут родини й країни дітей. Про юних бійців, розвідників, радистів, партизанів Черкащини учням 3-А класу СПШ І – ІІІ ступенів № 3 розповіли працівники відділу обслуговування дітей дошкільного віку та учнів 1 – 4 класів на уроці мужності «Маленькі герої великої війни». Читачі дізналися про долю й героїчні вчинки багатьох однолітків: Вані Босенка, Віри та Раї Заболотних, Петра Закревського, Миколи Негоди, Віталія Проценка, Володі Саморухи, Льоні Стратієвського, Васі Хільченка, Павлика Янчевського. Мало хто з них дожив до поважних літ – розвідуючи інформацію для партизанів, приймаючи радіосигнали Інформбюро для бойових товаришів, пускаючи під укіс цілі потяги й кидаючи гранати у ворожі танки, шукаючи для бійців продукти харчування та зброю, діти нерідко потрапляли до рук фашистів і зустрічали трагічну, часто мученицьку, смерть. Інколи просто вижити для малюків у той час було вже подвигом – про це свідчить історія Праведниці народів світу Олександри Шулежко, яка прихистила сотню сиріт, у т. ч. єврейських, і зазнаючи утисків, долаючи голод і бідність, врятувала дітям життя. Завершився урок переглядом уривку з кінострічки «Син полка» за однойменною книгою В. Катаєва. Очима героя фільму Вані Солнцева діти побачили загрози, що чекали на їхніх ровесників у роки Другої світової війни.  

012.jpg 013.jpg 014.jpg 016.jpg