Черкаська обласна бібліотека для дітей

01.03.2018 Живі традиції народного мистецтва

     Творча зустріч із головою Черкаського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслуженим майстром народної творчості України Ольгою Михайлівною Мартиновою «Живі традиції народного мистецтва» відбулася у відділі масової роботи та естетичного виховання. Поглибити свої знання в цій галузі й поспілкуватися із цікавою людиною пощастило учням 7-А класу Першої міської гімназії.

     До чарівного світу виробів декоративно-прикладного мистецтва дітей запросили працівники відділу, підготувавши невеличку вступну частину до зустрічі. Вони пояснили різницю між професійним і народним мистецтвом; позначили, які види воно має, з якими матеріалами й символами працює; описали роль традиції в оформленні різних побутових предметів. А також представили літературу, що її можна знайти в бібліотеці із цієї теми.

     Відтак слово взяла Ольга Михайлівна. Вона не просто розповідала присутнім про особливості виготовлення ляльки-мотанки, розпис яєць на Великдень, вишивання на сорочках і рушниках, підготовку дитячих іграшок із різних природних матеріалів. Гостя представила зразки усіх таких виробів, що стало для читачів найліпшою ілюстрацією її слів. Загальною інформацією майстриня не обмежилася. Вона оповіла про техніки й духовну складову праці професіоналів й аматорів. Пояснила, що братися за писачок, голку, відріз тканини варто тільки із чистою душею й найкращими намірами – тоді результат зусиль набуде для власника особливого значення. Наприклад, стане його талісманом, оберегом, а не лише красивим сувеніром. На підтвердження гостя розповіла кілька поширених у відповідному середовищі легенд про майстрів-писанкарів, які своїми прагненнями й візерунками прикликали дощ і робили життя родини більш плідним та затишним.

     Зупинилася Ольга Мартинова й на такому рідкісному сьогодні для нашої місцевості ремеслі, як ткацтво. Втрата його популярності тим більш прикра, враховуючи, що підґрунтя для його процвітання на Черкащині якраз-таки є. Варто згадати лише поширене колись у с. Панське сукновальство. Цікавою для учасників зустрічі також була розмова про іконопис та його особливу красу й значення в руках аматорів, простих сільських малярів.

     Говорила Ольга Михайлівна також про відмінності між справжнім народним мистецтвом і популярним сьогодні хенд-мейдом; про різьблення й звичаї прикрашати скрині – гордість українських господинь; про розпис на посуді й той прикрий факт, що робота спеціалістів із Черкащини менш відома, ніж петриківські візерунки; про випалювання глиняного посуду; про вимоги до плетення вінків; при весільні прикмети й забобон щодо виготовлених руками за такої важливої нагоди подарунків. Насамкінець майстриня запросила всіх учасників зустрічі приходити до Галереї народного мистецтва України на Хрещатику. А ще – долучитися до численних майстер-класів, які проходять у Галереї, аби ліпше пізнати традиції своєї Батьківщини й, можливо, відкрити в собі приховані таланти.

 

002.JPG 003.JPG 004.JPG 005.JPG