Вісті з районів

26.01 – 07.02.2018 Крути: крок у безсмертя

     29 січня 2018-го в нашій державі відзначається сторіччя з дня трагічної битви біля станції Крути на Чернігівщині. Цю подію традиційно висвітлюють як приклад подвигу й самопожертви українських юнаків в ім’я незалежності, як символ честі та нескореного духу нашої нації. Більше дізнатися про цю сторінку національної історії, пройнятися переконаннями й прагненнями тогочасної молоді, краще зрозуміти сутність патріотизму читачам Черкащини допомогли дійства в бібліотеках області для дітей, присвячені пам’ятній даті.

     Урок мужності «Крути – бій за майбутнє» 26 січня своїм користувачам запропонувала бібліотека-філія №2 для дітей Черкаської МЦБС. Учасниками стали учні 7-В класу ЗОШ № 30 та 8-Б класу СПШ № 27 ім. М.К. Путейка. Бібліотекарі намагалися дібрати й представити максимально повну, достовірну інформацію про ту битву, переконані, що молодому поколінню варто максимально багато знати про цю давню подію, адже хто не знає своєї історії, приречений на її повторення.

     Не оминули цієї важливої дати й працівники Смілянської центральної міської бібліотеки для дітей. Разом зі шкільним бібліотекарем та класним керівником вони організували для учнів IV-Б курсу НВК «Ліцею – ЗОШ І – ІІІ ступенів «Лідер» вахту пам’яті «На Аскольдовій могилі – український цвіт». Основним гаслом заходу стали слова Симона Петлюри: «Кров, пролита для великої мети, не засихає». Спільно з ліцеїстами організатори заходу здійснили історичний екскурс через відео «Невідома Україна», згадали імена тих, хто похований на Аскольдовій могилі, та вшанували хвилиною мовчання полеглу молодь.

 

002.jpg 003.jpg 004.jpg 005.jpg

     На знак глибокої шани до студентів, гімназистів та юнкерів військової школи, які рішуче відстоювали право жити у власній державі, йшли на смерть, щоб захистити свою землю, Черкаська центральна міська бібліотека для дітей провела історико-літературний реквієм «Ніколи Україні не забути цих юних душ нескорений політ» та поетичні читання «На Аскольдовій могилі – України цвіт». Учасники заходу – учні 6 – 10 класів ЗОШ № 5 та ЗОШ № 21 ім. Ю.Г. Іллєнка – прослухали проникливу розповідь бібліотекаря про трагічну хроніку 29 січня, переглянули тематичний фільм «Лист без конверта» із серії «Невідома Україна». На розсуд дітей представили записи патріотичних пісень та зачитали їм поезії «На крутій горі», «Пам'яті тридцяти», «Молитва», «Балада про Крути» та ін. різних авторів. Захід був доповнений переглядом книжкової виставки-пам’яті «Крути. Бій за майбутнє», де були представлені документи про подвиг українських юнаків. Наприкінці дійства учасники запалили свічки та скорботною хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих.

     31 січня в Чорнобаївській районній бібліотеці для дітей було проведено урок історичної пам’яті «Герої Крут – для нащадків взірець». На ньому учні 7 – 8 класів Чорнобаївської гімназії переглянули фільм «Біль мого народу – Крути». Матеріали відео доповнила бібліотекар, яка детальніше розповіла про трагічні події, наголосивши на тому, що 29 січня – не лише день скорботи за українською молоддю, а й день величі духу української нації.

 

006.JPG 007.jpg 008.jpg 009.JPG

     Масштабний захід пройшов 7 лютого в читальному залі Шполянської районної бібліотеки для дітей. Це був вечір пам’яті, присвячений 100-річчю героїчної битви під Крутами. На захід завітали учні 9-го класу Шполянської ЗОШ № 5 та учні 8-го класу Сигнаївського НВК Назар Похил і Ярослав Кисленко. Останні поділилися враженнями від зйомок у стрічці «Крути 1918», що частково проходили на Шполянщині. Історичний екшн режисера Олексія Шапарєва присвячений, як зрозуміло з назви, 100-літтю бою на залізничній станції Крути. Загальна вартість виробництва картини – 52 мільйони гривень. Зйомки фільму стартували 8 вересня 2017 року, а ідея фільму у сценариста Костянтина Коновалова з’явилася ще 10 років тому, і майже стільки ж писався, оживлявся сценарій, до нього додавалися нові деталі. Творці фільму у своїй роботі спиралися на хроніку, спогади учасників тих подій, зокрема мемуари Аверкія Гончаренка, сотника армії УНР – це документальний напрям. Другий напрям – художній, на збірному образі історії сім’ї генерала Савицького. На тлі цих подій розгортається любовна історія, коли двоє братів закохуються в одну дівчину – Софію.

     Основні події знімалися в Межигір’ї, де були відтворені французькі локації стрічки, на Софійській площі, у Київській фортеці, на вулицях столиці. Вибір операторів також зупинився на залізничній станції Сигнаївка на Шполянщині, оскільки будівля станції, зведена купцем Бродським у 1871 році, за виглядом відповідала реальній локації. На деякий час на ній навіть звичну назву змінили на «Крути». На колію у Сигнаївку з депо станції імені Тараса Шевченка прибув найстаріший на Одеській залізниці паротяг. У батальних сценах було задіяно понад 1500 людей, переважно нацгвардійців і волонтерів.

     Гості бібліотеки, учасники зйомок Назар Похил та Ярослав Кисленко розповіли про спілкування з виконавцями головних ролей на сценічному майданчику, про своє бажання більше дізнатися про історію української державності, про роботу знімальної групи. Хлопці із захопленням ділилися гордістю за своє рідне село. Ефект від їхніх слів закріпила демонстрація відеоролику з епізодами зйомок фільму в с. Сигнаївка та трейлер стрічки. Після завершення вечору Назарові та Ярославу дев’ятикласники подарували невеличкі сувеніри.

 

010.JPG 011.JPG 012.JPG 013.JPG